„Myśli w drodze” to cykl krótkich podcastów szkoleniowych – każdy poniżej 10 minut – które były i są nagrywane w podróży. Początkowo były to nagrania rejestrowane w samochodzie – w trakcie przejazdów na szkolenia. Jednakże już po 6 -7 odcinku pomysł zaczął ewoluować i zacząłem nagrywać swoje mini-wykłady w miejscach, które odwiedzałem przy różnych okazjach.

Pomyślałem, że nieco bardziej urozmaicone widoki – niż wyłącznie „gadająca głowa” w samochodzie – mogą wpłynąć korzystnie na całość przekazu. Jednocześnie z czasem zacząłem łączyć za pomocą luźnych skojarzeń pewne miejsca, ich historię, ciekawostki i anegdoty z zawartością merytoryczną wykładów. Od tej chwili „Myśli w drodze” stały się opowiadaniami, w których metaforyczne porównania – czasami celowo wyolbrzymione – pozwalają lepiej zakotwiczyć w pamięci omawiane zagadnienia.

Oczywiście przekonałem się, że nagrywanie filmów to nie prowadzenie warsztatów na sali szkoleniowej. Przede wszystkim nie ma bieżącej interakcji z uczestnikami, co jest dla mnie chyba najważniejszym elementem prowadzonych zajęć – jest natomiast interakcja z „wewnętrznym krytykiem”, która nie ułatwia nagrania. Przyznam też, że (choć prowadzę szkolenia od 2000 roku) oglądanie siebie na ekranie powoduje wieloznaczne emocje… szczególnie w trakcie montażu, gdy wiadomo, że nie można już nakręcić dubla, a „wewnętrzny krytyk” podpowiada, że można było wytłumaczyć coś lepiej… Jednakże po kilku nagraniach stwierdziłem, że nie ma sensu na siłę czegoś udawać i najlepiej być zwyczajnie sobą. Dzięki temu „Myśli w drodze” dają mi dużo przyjemności, radości i satysfakcji tworzenia czegoś konkretnego z myślą o dzieleniu się wiedzą z innymi – i tej przyjemności, radości oraz satysfakcji życzę każdemu, kto będzie oglądał tego videobloga.

Roman Iwasieczko